ТИК-Бургас, като партньор по проект „УСТОЙЧИВА ЗЕМЕДЕЛСКА АГРО-ТЪРГОВСКА МРЕЖА В ЧЕРНОМОРСКИЯ БАСЕЙН“ (AgriTradeNet) BSB383, изпълни договор за безвъзмездна финансова помощ, финансиран по Съвместна оперативна програма за трансгранично сътрудничество по Европейски инструмент за съседство “Черноморски басейн 2014-2020“ в партньорство с организации от Молдова, Румъния, Турция и Украйна и Водещ партньор Гърция.
Целта на проекта е да се създадат връзки между регионалните марки, местната общност и региона, за да се подпомогне неговото популяризиране и по-нататъшно развитие. Сертифицираните местни продукти могат да повлияят на развитието на местния бизнес и да повлияят положително на други продукти – да повишават стойността им, да засилят интеграцията в селските райони и да се оценят местните ресурси.
Изпълнените дейности в рамките на проекта обхващат: проучване на местни производители и изследване потребността от продукта; обучение на производители на млечни продукти от Бургаски регион с насоченост към международни стандарти и възможности за сертифициране на млечни продукти, етикети за качество, процес на сертифициране и други, свързани с производството на висококачествени продукти; регистрация на местните производители на млечни продукти в онлайн платформата на проекта; изложение на млечни продукти от Бургаски регион и на продукти от страните партньори по проекта: България – бяло саламурено сирене и млечни продукти, Гърция – зехтини и маслини, Румъния – консервирани продукти от домати, Молдова – билки, сушени плодове и сокове, Турция – сладко от ягоди и горски плодове.
Проведе се и онлайн конференция по капитализация на продуктите с лектори от Турция, свързана с географска идентификация на продукти и добри практики в Европа и страните – партньори по проекта, информация за законодателните норми за внос – износ на шестте избрани продукти за съвместна търговия в Черноморския басейн, онлайн популяризиране на селскостопанските продукти и други за постигане целите на проекта.
Общата сума на проекта е 638 264.88 евро, от които 587 203.66 евро финансиране от Европейския Съюз. За българския партньор финансирането е 71 931.28 евро, от които 66 176.77 евро от Европейския съюз и 5 754.51 евро е национално съфинансиране.