Common borders. Common solutions. Oбщи граници. Общи решения.
Търговско индустриална камара – Бургас, като партньор по проект “Устойчива агро-търговска мрежа в Черноморския басейн”/AgriTradeNet/BSB 383, финансирана по Съвместна оперативна програма за трансгранично сътрудничество по Европейски инструмент за съседство “Черноморски басейн 2014-2020“, продължава успешното изпълнението на планираните дейности.
В проект AgriTradeNet BSB 383 участват 6 партньора: Гърция, България, Молдова, Румъния, Турция и Украйна.
Проектът има за цел да увеличи капацитета на местните производители, техните възможности за географско и международно сертифициране, идентифициране и установяване на връзки между бизнес организациите в Черноморския басейн чрез подкрепа работата на тези производители.
Главното е да се създадат преки връзки между местната общност в региона, за да се подпомогне представянето на традиционни местни продукти и възможностите за развитие на регионални марки. Сертифицираните местни продукти могат да повлияят позитивно за развитие на местния бизнес като например да увеличат стойността си с максимално използване на местните ресурси.
Съгласно утвърдения проект, българският партньор участва в него с представяне на млечния продукт „българско бяло саламурено сирене“.
Изпълняваните дейности в рамките на проекта обхващат:
- Проучване на местни производители и изследване потребността от продукта;
- Обучение през месец ноември 2019 год. в гр. Бургас с участие на 30 местни производители на млечни продукти от Бургаски регион на тема: “ Повишаване капацитета на местни заинтересовани производители на млечни продукти“. То е с насоченост към международни стандарти и възможности за сертифициране на млечни продукти, етикети за качество, процес на сертифициране и други, свързани с производството на висококачествени продукти.
- Предвидени са и две международни изложения – пазари за производителите от страните – партньори по проекта: в гр. Одеса, Украйна и гр. Демиркьой, Турция. На тях те ще имат възможност да презентират своите продукти, да обменят добри практики, да проведат индивидуални бизнес срещи и създадат преки контакти.
- Заключителната среща на партньорите по проекта ще се проведе в Бургас през септември 2020 год., на която ще се отчетат постигнатите резултати от изпълнението на проекта.
Общата сума на проекта е 638 264.88 евро с включено 8% съфинансиране на партньорите, като за българския партньор 66 176.77 евро е финансиране от Европейския съюз и 5 754.51 евро е национално съфинансиране.
Тази публикация е изготвена с финансовата подкрепа на Европейския съюз по Съвместна оперативна програма за трансгранично сътрудничество по Европейски инструмент за съседство „Черноморски басейн 2014-2020“. Съдържанието на тази публикация е единствена отговорност на Търговско индустриална камара – Бургас и не трябва да се възприема като израз на становището на Европейския съюз.